Kolorektal kanser cerrahisinde immünonütrisyon
14 Temmuz 2020
Umuda Yolculuk
24 Temmuz 2020

Umutsuzluğa Kapılmayın

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Onkolojik Cerrahi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kaan Parsak, kanserin çağın en büyük sağlık sorunlarından biri olduğunu, erken tanının son derece önemli olduğuna söyledi.

1-7 Nisan Kanser haftası nedeniyle açıklama yapan Prof. Dr. Cem Kaan Parsak hekimler olarak tedavi sürecinde hastanın umutsuzluğa kapılmasını asla kabul etmediklerini vurguladı. Her kanser hastasının tedavi planının farklı olduğunu aktaran Parsak, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı’nın tam da bu noktada devreye girdiğine işaret etti ve bu sayede hastaya özel yaklaşımlar ile ileri cerrahi girişimlerin son teknolojiyle uygulandığına değindi. Parsak, kanserde öncelikli hedefin riskleri azaltmakla birlikte erken tanıyı ön palana çıkarmak olduğunu, modern kanser cerrahisi ve kişiye özel yaklaşımlar ile genel cerrahi içinde yeni şekillenen kanser cerrahisi uzmanları olarak hep birlikte kanserle mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

Onkolojik Cerrahi Birimi’nin kanser hastalarının cerrahi operasyonlarının gerçekleştirileceği bir birim olarak Balcalı Hastanesi’nde kurulduğunu, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı adı altında hizmet verdiğini belirten Parsak, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı’nın bölgede ilk ve tek olarak Balcalı Hastanesi’nde hizmet vermeye başladığını söyledi.

Parsak, amaçlarının çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser hastalarına daha kaliteli ve özgün sağlık hizmeti vermek olduğunu anlattı.

Parsak, Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı olarak onkolojik rahatsızlığı olan hastalara cerrahi operasyonla müdahale edilmesi, yeni ve son gelişmelerin yakından takip edilerek uygulama işlemlerin yapılması gibi hizmetler verdiklerini bu sayede hastanın yaşam kalitesinin en üst seviyeye çekilmesini sağladıklarını kaydetti.

Kurulduğu günden bugüne geçen kısa zaman zarfı içerisinde Dâhiliye Onkoloji’yle birlikte ortak yürüttükleri çalışmalar sayesinde cerrahiye uygun olan kanser hastalarını tedavi ettiklerini belirten Parsak hastalardan istedikleri tek şeyin ise umutlarını asla yitirmemek olduğunu ifade etti.