Özgeçmiş

Prof. Dr. Cem Kaan Parsak, 1972 yılında Adana’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamlayan Parsak 1994 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Mezuniyetini takiben 1994-1996 yılları arasında Bitlis Hizan Sağlık Ocağı’nda pratisyen hekim olarak görev yaptı.1996 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak akademik hayata adım attı. Genel Cerrahi Uzmanlık sınavından sonra aynı bölümde 2001-2005 yılları arasında uzman doktor olarak, 2005-2008 yılları arasında yardımcı doçent kadrosunda görev yaptı. 2008 yılında girdiği sınavda başarılı olarak Doçent unvanını alan Parsak 04.02.2014 tarihinde Profesör kadrosuna atanmış olupGenel Cerrahi Anabilim Dalında bu görevini sürdürmektedir. Cerrahi Onkoloji konusunda deneyimini artırmak üzere 2010 yılında ABD Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gözlemlerde bulundu. Temmuz 2012 tarihindeCerrahi Onkoloji Uzmanı unvanını kullanmaya hak kazandı.Ardından ÇÜTF Cerrahi Onkoloji Kliniğini kurarak bölgemize kanser cerrahisi alanında önemli bir hizmet yapmıştır. Halen Çukurova Üniversitesi Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı başkanlığı görevini de sürdürmektedir.

Çukurova Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Dekan Vekilliği/Yardımcılığı, Başhekim yardımcılığı (2010-2014), TIPDAM Müdürlüğü (2008- 2010) Hastane Nütrisyon Ünitesi Başkanlığı ( 2005- 2019), akademik kurullar, jüri üyelikleri gibi birçok farklı alanda akademik ve idari görevlerde bulundu. Bunların yanında, birçok dergide editörlük ve hakemlik görevinde bulunan Parsak’ın, uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış 40’ın üzerinde ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış 60’ın üzerinde makalesinin yanısıra, 300’den fazla kongre, sempozyum, panel, vb. oturumlarda konuşması veya oturum başkanlığı görevi ile, 75’den fazla kongre, sempozyum, kurs düzenleme kurulu üyeliği ve 75’ den fazla bildirisi bulunmaktadır.

Başta Türk Cerrahi Derneği olmak üzere pek çok tıbbi derneğe üyeliği olup 2010 yılında Güney Anadolu Cerrahi Derneği kurucu yönetim kurulu üyeliği, Bariatrik ve Metabolizma Cerrahi derneği (BMCD) kurucu yönetim kurulu üyeliği yaparak iki önemli derneğin kuruluşunda yer almıştır. Pek çok kurs, sempozyum ve kongrenin düzenleme kurulunda da aktif olarak görev yapan Parsak Türk Cerrahi Derneği’nin 2014 ve 2020 Ulusal Cerrahi Kongresi’nin düzenleme kurulunda görev yapmıştır.

Adana Tabip Odası’nın 2010 Mayıs ayında yapılan seçimlerinde yönetim kurulu üyesi olarak seçilmiş olup Nisan 2011 ayında Adana Tabip Odası başkanı olarak da görev yapmıştır.

Prof. Dr. Cem Kaan PARSAK, halen Çukurova Cerrahi Derneği başkanlığı ve Cerrahi Onkoloji derneği başkan yardımcılığını sürdürmektedir. Dr. Parsak 2017 yılında ülkemizde yapılan uluslararası katılımlı ulusal Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Kongresi (2. BMCK) ‘ne ve 2022 Cerrahi Onkoloji Sempozyumuna başkanlık yaparak kendi akademik hayatının en önemli başarılarından birisine imza atmıştır.

Dr. Parsak evli ve 1 kız çocuğu babasıdır.