Tüp Mide Ameliyatı ile Şeker’i Yendi

Bölgenin Tek Cerrahi Onkoloji Polikliniği Açıldı
14 Temmuz 2014
A Kalite Fikirler
14 Temmuz 2016

Tüp Mide Ameliyatı ile Şeker’i Yendi

Hemşire olarak çalıştığı hastanede doktoruna güvendi tüp mide ameliyatı ile 101 kilodan 72 kiloya düştü.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Hemotoloji Polikliniğinde Hemşire olarak görev yapan 39 yaşındaki Yeşim Atabay aşırı aldığı kilolar yüzünden bozulan fiziki görüntüsü ve şeker hastalığı nedeniyle zor günler geçiriyordu. Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Cem Kaan Parsak’a tüp mide ameliyatı olan Atabay şimdi sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Geçirdiği ameliyatla hem şeker hastalığını yenen hemde 101 kilodan 5 aylık bir süreçte 72 kiloya inen Atabay, kendi çalıştığı hastanedeki doktoruna güvenerek böyle önemli bir operasyonu yaptırdı.

Evli ve iki çocuk annesi olan Yeşim Atabay bundan beş ay önce aşırı aldığı kilolardan dolayı hem psikolojik olarak hem de vücut metabolizması anlamında oldukça sıkıntılı bir sürece girdi. Endokrin uzmanına tedavi olan Atabay Bu süreçte şeker hastalığının da ilerlediğini öğrendi. Kendi çabalarıyla bir türlü zayıflayamayan Atabay çareyi tüp mide ameliyatı olmakta buldu.

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Cem Kaan Parsak’a başvuran Atabay’ın ameliyata uygunluğu karar verilince operasyon gerçekleştirildi.

Kademeli olarak kilo veren Atabay 5 aylık bir süreçte 101 kilodan 72 kiloya kadar düştü.

Sağlığına yeniden kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşadığını dile getiren Yeşim Atabay, toplum içine girdiğinde insanların kendisine bakışlarının oldukça rahatsız ettiğini, alışveriş yaparken ise zorlandığı belirtti. Atabay ancak kendisinin ameliyata karar vermesindeki etkinin ise şeker hastalığının ilerlemesi olduğunu ifade ederek, endokrin bölümünde tedavi gördüğünü doktorunun ise zayıflaması gerektiğini söylediğini dile getirdi. Tüp mide ameliyatı sonrası sağlığına yeniden kavuştuğunun altını çizen Atabay şimdi kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum ifadesini kullandı.

Ameliyatı gerçekleştiren Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’n dan Prof. Dr. Cem Kaan Parsak tüp mide ameliyatları konusunda kendilerine bir çok talep geldiğini belirterek bu tür ameliyatların mutlaka çok iyi analiz edilerek yapılması gerektiğinin altını çizdi. her gelen hastanın tüp mide ameliyatına uygun olamayabileceğini belirten Parsak bu ameliyatlar eğer hasta kriterlere uygunsa yapılabilir, yoksa hemen tüp mide ameliyatı yapalım diyemeyiz öncelikle hastanın ameliyata uygunluğu çok önemli açıklamasını yaptı.