Karnından Basket Topu Büyüklüğünde Tümör Çıktı

A Kalite Fikirler
14 Temmuz 2016
XVI. Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi
20 Mayıs 2017

Karnından Basket Topu Büyüklüğünde Tümör Çıktı

Yaklaşık 5 yıldır kolon kanseriyle mücadele eden 46 yaşındaki Nuray Zengin’in geçirdiği operasyon sonrası karnından çıkan basketbol topu büyüklüğündeki kitle görenleri şaşırttı.

2010 yılında karın bölgesindeki bir ağrıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’ne başvuran Nuray Zengin’e kolon kanseri teşhisi konuldu. 2011 yılında ise artık son evrede olan hastalıktan dolayı operasyon geçiren Zengin’in hastalığı ilerleyen dönemlerde tekrar etti.

Bu yıl tekrar Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’ne başvuran Nuray Zengin burada cerrahi onkoloji bilim dalı doktorlarınca tedaviye alındı. Yapılan tetkiklerde Zengin’in karın bölgesinde 25 santim çapında, yani basketbol topu büyüklüğünde bir kitle tespit edildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Kaan Parsak ve ekibi tarafından ameliyat edilen Nuray Zengin’in karnından kitle başarılı bir şekilde çıkarıldı. Zengin’e operasyon esnasında yaklaşık 41 derecelik sıcak kemoterapi yöntemi de uygulandı ve kanserli hücrelerin de çıkartılması sağlandı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Kaan Parsak yaptığı açıklamada, zaman zaman bu tür büyük kitlelerle karşılaştıklarını ancak bu kitlenin kendilerini de oldukça şaşırttığının altını çizdi. Parsak, kitlenin yaklaşık 25 santim çapında ve bir basketbol topu büyüklüğünde olduğuna vurgu yaparken, operasyon sonrasında hastanın yaşam süresinin ve kalitesinin uzayarak daha iyi olmasını beklediklerinin altını çizdi. Parsak ameliyat sırasında uyguladıkları sıcak kemoterapi yönteminin de son derece olumlu sonuçlarını aldıklarını belirtti.

Nuray Zengin’in eşi Sıtkı Zengin ise yaklaşık 5 yıldır hastalıkla mücadele ettiklerini ancak eşinin hayata bağlılığı ve doktorlarının sayesinde umutlarını biran olsun yitirmediklerini ifade etti. Bu tür rahatsızlıklarda moralin çok önemli olduğunu dile getiren Zengin tıbbın da ilerlemesiyle eşinin hayata yeniden merhaba dediğini sözlerine ekledi. Eşinin karnından çıkan basketbol büyüklüğündeki kitleye de oldukça şaşırdıklarını ifade eden Zengin, “Tıpta yaşanan nadir olaylardan biri bizim başımıza geldi” dedi.